WYSTAWA Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990

rydet25 września w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie otwarta wystawa Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990. Wystawa – jak można przeczytać na fanpage’u FBjest prezentacją „Zapisu socjologicznego”, monumentalnego projektu fotograficznego autorstwa Zofii Rydet. Cykl ten realizowany był od 1978 roku, niemal do jej śmierci 1997 roku.

Rydet przed cyklem „Zapis socjologiczny” zrealizowała m.in. cykle zdjęć „Mały człowiek” (1961) i „Czas przemijania” (1964). Tematem przewodnim swojego ostatniego projektu uczyniła mieszkanie i zamieszkujący je ludzie. Pierwsze zdjęcia z cyklu powstały na Podhalu. Potem obszar zainteresowań fotografki rozciągnął się na Górny Śląsk, a z czasem na resztę Polski. Ostatecznie geograficzny zasięg „Zapisu” objął 20 z 49 ówczesnych województw, ale artystka kontynuowała go także we Francji i Stanach Zjednoczonych. Interesowały ją głównie obszary wiejskie – Podhale, Suwalszczyzna, Rzeszowszczyzna, jednak wiele zdjęć powstało także w miastach – Krakowie czy Gdańsku.

Dzisiaj projekt Rydet posiada przede wszystkim wartość historyczną – dokumentuje wnętrza miejskich mieszkań i wiejskich domów: ubogie izby, ściany malowane we wzory z wałka, kaflowe piece, odpustowe dekoracje, a także przedmioty potwierdzające społeczny status, jak na przykład telewizor. Na tle tych przedmiotów występuje człowiek. Choć w pierwotnych założeniach projekt miał skupiać się na elementach wnętrza mieszkań, to jednak szybko okazało się, że to nie przedmioty, ale człowiek, żywy mieszkaniec swojego domu, stał dla Rydet najważniejszy. Mówiła: Dom jest zwierciadłem osoby, do której należy, jest również odbiciem społeczeństwa, cywilizacji, kultury, w której powstał. Dom żyje życzeniem swego twórcy, który w nim mieszka. Dom jest tak przesiąknięty charakterem swego pana, że w rezultacie dom i jego pan to jedno. Każdy ma charakterystyczne tylko dla niego cechy. Człowiek instynktownie i podświadomie dopasowuje dom do siebie.

WYSTAWA Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990
25 września – 10 stycznia 2016
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii POLECAM! i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s