Emily & Kate

Zbierałam się od rana, żeby zrobić wpis. O Emily Brontë. Dzisiaj, czyli 30 lipca, przypada rocznica jej urodzin. Wichrowe Wzgórza to, co prawda, jedyna w jej dorobku powieść, ale za to… jaka! Nie umiem powiedzieć, czy bardziej przeraża i zarazem fascynuje w tej książce jej mroczność czy namiętność bohaterów…. Autorka nie miała 30-stu lat, kiedy książka się ukazała, oczywiście pod pseudonimem. O tragicznej historii sióstr Brontë pisze m.in. Ewa Kraskowska(tu – polecam recenzję książki Kraskowskiej).

Wichrowe Wzgórza, Wuthering Heights… W maju przez kilka dni przebywałam w Belgii. Krajobraz zupełnie nie przypominał tego z powieści Brontë, ale co dzień rano, przy śniadaniu, towarzyszyła mi pewna piosenka… Słuchałam jej i spoglądałam przez okno na ogród, w którym od wczesnych godzin gościły promienie słońca…

Kate Bush… Tak, ona dzisiaj, 30 lipca, również obchodzi swoje urodziny. Przyszła na świat równo 140 lat później niż Emily Brontë. W 1978 roku nagrała piosenkę Wuthering Heights.

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii KSIĄŻKI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s