Adela, Helena, Zofia…

Od jakiegoś czasu szperam w historii mojej rodziny, a właściwie historii kobiet w mojej rodzinie. Nie jest łatwo, bo moje babcie, skarbnice wiedzy, zmarły bardzo dawno, prawie 15 lat temu. Z ich opowieści, z tych skrawków, które pamiętam, próbuję spleść jakąś całość. Nie jest łatwo.

Matka mojej matki urodziła się jako Adela Krystyna, córka Heleny. Miała trzy siostry: Marię, Annę i Alinę. Niestety, wszystkie już nie żyją. Prababcia Helena, owdowiała niedługo po wojnie. Zmarła na początku lat 70., chorowała na raka krtani. Nie zdążyłam jej poznać. Nie wiem, czy miała jakiekolwiek rodzeństwo, prawdopodobnie była jedynym dzieckiem swoich rodziców, które przeżyło, pozostałe zmarły w bardzo wczesnym wieku, być może przy porodzie. Przy porodzie zmarła na pewno pierwsza żona ojca prababci Heleny. Wiem, że matka Heleny, Zofia, była drugą żoną swojego męża. Helena miała na pewno siostrę przyrodnią, Annę, której mąż, chyba po wojnie, wyemigrował do Ameryki (Stanów). Anna miała dołączyć do męża, ale on po jakimś czasie zmienił zdanie i nie chciał, by do niego przyjechała. W listach pisał, że jest za głupia, by wyemigrować, nie zna języka, że nie „wpuszczą” jej do Ameryki.

Dzisiaj kontaktowałam się z parafią mojej babci. Chciałam popytać o księgi parafialne, gdzie na pewno znalazłabym informacje o Zofii i jej matce… Niestety niewiele się dowiedziałam, dyżurujący ksiądz odesłał mnie do archiwum diecezjalnego. „Nie mam czasu” – usłyszałam w słuchawce.

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii ŻYCIE i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s