Kobieta nie może milczeć…

Kobieta musi sama, własnym wysiłkiem, wstąpić w tekst – jak w świat i historię.

(Hélène Cixous, Śmiech Meduzy, w: Ciało i tekst. Feminizm w literaturoznawstwie – antologia szkiców., A. Nasiłowska (red.), Warszawa 2001,  s. 169.)

Kobieta nie może milczeć… Kobieta musi pisać sobą… Pamiętam ogromne wewnętrzne poruszenie, kiedy pierwszy raz przeczytałam o Hélène Cixous i jej metodzie Écriture féminine. To pewnie było u Joanny Bator (Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza, 2001), bo przecież teksty Cixous nie były wtedy dla mnie dostępne, a na pewno nie po polsku czy angielsku.

Kobieta nie może milczeć… Kobieta musi pisać… Hélène Cixous, jak dowiedziałam się z poniższego filmu, pisze ręcznie, nie używa komputera, zaczyna pracować rano, wcześnie rano… I tak przez kilka godzin. Ma bardzo ciekawy warsztat pracy.

05.06.1937 r. urodziła się Hélène Cixous.

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKADEMIA, CYTATY, KSIĄŻKI, POLECAM! i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s