W PUŁAPCE…

Ostatnio dużo czytam bell hooks i może stąd moje powątpiewanie w wszystko. Zastanawiam się, jak feminizm może wyjść z kart książek (całkiem drogich), z ładnie urządzonych mieszkań w wielkim mieście i stać się praktyką życia kobiet i mężczyzn borykających się dzień w dzień z codziennością, z walką o przetrwanie za mniej niż tysiąc złotych miesięcznie… Nie, nie przemawia przeze mnie wrażliwość ani współczucie. Raczej gniew i złość, raczej smutek, że nie wiem, co (z)robić, aby cokolwiek zmienić w świecie, który mnie otacza.

Niedługo mam wystąpić z dwoma gościnnymi wykładami w pewnej uczelni. Jeden poświęcę kwestii pedagogiki feministycznej. Drugi, sytuacji ludzi poniżej 60 roku życia w Polsce. I nie będę używała popularnego słowa: „seniorzy”, chyba, że w celu dekonstrukcji.

O czym więc będę mówić? O swoich doświadczeniach w pracy z ludźmi starszymi. O tym, czego nauczyłam się w przeciągu ostatnich dwóch lat, współpracując z Centrum Paca na Grochowie podczas projektów „Seniorzy z inicjatywą” i „Wspólna opowieść o Grochowie”.

Ale zacznę od czegoś innego. Zacznę od postawienia kilku pytań, np. skąd w ogóle zainteresowanie „seniorami”? Kim jest tzw. senior? I dlaczego senior a nie człowiek stary?

Stereotypizacja starości to jedno. Drugie, to przełamywanie tych stereotypów. Mam taką tezę, że starość i ludzie starzy stali się przedmiotem współczesnych praktyk kolonizacyjnych…

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKADEMIA i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s