Dzień Kobiet Wiejskich

Nazbierało się…. Wczoraj – 14.10. – rocznica urodzin Hannah Arendt. Dzisiaj, 15.10., Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi oraz Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich, obchodzony od 2007 r.

W Warszawie odbędzie konferencja naukowa pt. Warunki życia i aktywność kobiet na terenach wiejskich w Polsce. Wybieram się. Nie wiem, czego się spodziewać, bo to pierwszego tego typu konferencja. Wiem jednak, że problematyka kobiet związanych z wsią jest problematyką zmarginalizowaną w dyskursie badawczym i naukowym. Jeżeli zaś chodzi o działania społeczne, to jest Fundacja Przestrzeń Kobiet, która od kilku lat systematycznie prowadzi projekty, w które włącza kobiety (głównie nieheteroseksualne) z terenów wiejskich.  Ale… ktoś coś więcej?

Kiedy całkiem niedawno przygotowywałam studium przypadku na temat kół gospodyń wiejskich (gmina Stężyce, woj. lubelskie), przekonałam się, że temat kobiet wiejskich jest mocno  zaniedbany. Co więcej, jest postrzegany głównie przez pryzmat folkloru. A szkoda. Wielka szkoda…

 

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s