Helena Radlińska – siłaczka

Dzisiaj, 10 października, przypada 60 rocznica śmierci Heleny Radlińskiej. W Warszawie odbyło się seminarium poświęcone polskiej twórczyni pedagogiki społecznej. Radlińska, pseud. Orsza, z domu Rejchman, urodziła się w 1879 r., w Warszawie. Działaczka społeczna, pedagożka, naukowczyni, organizatorka bibliotekarstwa…, socjalistka…, współtwórczyni Studium Pracy Społeczno-Oświatowej przy Wszechnicy Polskiej…, założycielka Katedry Pedagogiki Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim w 1945 r…. etc.

Tytuł profesorski uzyskała w 1947 r. Trzy lata później została odsunięta od pracy na UŁ. Jej prace trafiły na listę druków przeznaczonych na przemiał (sic!). Katedrę, którą kierowała zamknięto w 1952 r. Dwa lata później Radlińska zmarła. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

W necie można przeczytać książkę Radlińskiej: Książka wśród ludzi (1929).

Od 2006 r. działa Instytut Radlińskiej – www.radlinska.pl

P.s. Pięknie się składa, że właśnie dzisiaj przyznano tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Jej laureatami są: Malala Yousafzai, działaczka na rzecz prawa dziewcząt do edukacji oraz Kailash Satyarthi, działacz na rzecz praw dziecka.

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii KSIĄŻKI, POLECAM! i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Helena Radlińska – siłaczka

  1. Pedagogium pisze:

    Nie wiedziałam, że to właśnie Radlińska założyła tą uczelnię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s