Mówili jej: pisz!

Ma mère ne m’a jamais donné la main… – zapisuje Violette Leduc w zeszycie, który dał jej Maurice Sachs, nakazując, by zaczęła wreszcie pisać. Kobieta bierze zeszyt i z nieskrywaną złością zabiera się do pracy. Pisze. Zdanie o matce okaże się później zdaniem rozpoczynającym jej pierwszą książkę L’Asphyxie (1946).

Również kolejne książki Violette Leduc będzie pisać w zeszytach. Te zeszyty później trafią do Simone de Beauvoir, która przyczyni się do ich publikacji i tym samym pisarskiej kariery Leduc. Jednak na uznanie jako pisarka Leduc będzie czekać aż do wydania La Bâtarde, w 1964 r.

Leduc, kobieta temperamentna, nie raz i dwa doświadczając załamania z powodu biedy, braku odwzajemnionej miłości i poczucia osamotnienia, przeżywając bezsens własnego życia, za każdym razem, kiedy straci nadzieję i będzie przeklinać swój los, usłyszy od de Beauvoir krótkie: pisz!

Ten nakaz (pisz!) pojawia się w filmie Violette niczym mantra, zaklęcie, które, dla takich jak de Beauvoir, jest zawsze lekiem na gorsze wczoraj i wcale nie lepsze jutro. Pisz! – mówi Simone, która wierzy, że pisanie dla Violette to sposób, by przetrwać, by wyrwać się z nędzy życia, to… droga emancypacji.

To, o czym pisze Violette Leduc jest utkane z jej własnym doświadczeń. Osobiste, intymne, cielesne, bolesne, zmysłowe… A jej przypadek – jak napisze w La Bâtarde – wcale nie jest  wyjątkowy… j’ai peur de mourir et je suis navrée d’être au monde. Je n’ai pas travaillé, je n’ai pas étudié. J’ai pleuré, j’ai crié. Les larmes et les cris m’ont pris beaucoup de temps… Le passé ne nourrit pas. Je m’en irai comme je suis arrivée. Intacte…

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii FILM, KSIĄŻKI i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s