Sygnał…

Bardzo chciałam, aby ten właśnie wpis pojawił się dokładnie 17 lipca. Tylko… czy ja  w ogóle umiem ten „wpis” napisać? Czy umiem ułożyć w słowa (opublikowane na blogu), to, co krąży mi w głowie? Czy nie ośmieszę się? Czy nie zbanalizuję tematu? Czy…. etc.

Nie mam doświadczenia w pisaniu o miesiączce. Co prawda, na starym blogu – latem ubiegłego roku – zrobiłam wpis Krew i tabu, ale to było przy okazji serii fotografii Emmy Arvidy Bystrom. Dzisiaj mam inne motywy. Zresztą, nie tylko osobiste.

Miesiączka, zwłaszcza ta pierwsza, to wydarzenie, które w oczywisty sposób zbliża dziewczyny – te miesiączkujące – do siebie. Sprawia, że mogą one – nie wypowiadając przy tym ani jednego słowa – doświadczać wspólnie czegoś dla nich nowego, czasem bardziej lub mniej wyczekiwanego, a czasem przeciwnie, odrzucanego… mianowicie, fizycznej, mocno odczuwanej organicznie i widocznej zmiany, która oznacza bycie kobietą. Nawet, jeśli dziewczyny kryją się przed innymi, kryją się przed matkami, to zwyczajowe zgłoszenie niedyspozycji na zajęciach z w-f staje się dla nich wymownym sygnałem. Sygnałem pokrewieństwa, a może nawet symbolem wspólnoty…?

Szkoda, że 22 lata temu nie zdobyłam się na nawiązanie takiej symbolicznej więzi; że z lęku przed lękiem wybrałam samotność. Że tamtego dnia, mimo wcześniejszych próśb mamy, zamknęłam się przed nią, przed najbliższymi… Ominęło mnie to, na co zasługuje każda dziewczyna, szczególnie, kiedy zaczyna miesiączkować – poczucie wspólnoty z innymi kobietami.

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii ŻYCIE i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s