Mówmy o kobietach

ca

Kadr z filmu: Całej pensji i połowy władzy

Dzisiaj rocznicowo, bo jest co świętować. 28 listopada przypada rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Dokładnie 95 lat temu Józef Piłsudski podpisał dekret o przyznaniu kobietom w Polsce praw wyborczych.

Na swojej stronie FB Feminoteka linkuje do filmu Całej pensji i połowy władzy o losach sufrażystek i feministek w Polsce. Dziękuję! I podaję link dalej.

Na przełomie XIX i XX wieku to one, Kazimiera Bujwidowa, Maria Turzyma, Dorota Kłuszyńska, Justyna Budzińska-Tylicka, Zofia Moraczewska, Zofia Daszyńska-Golińska… podejmowały szereg trudów i wysiłków, by dziewczęta i kobiety mogły się kształcić, studiować, rozwijać, pracować zawodowo… Dlaczego więc w podręcznikach szkolnych, ba! akademickich, nie ma o nich ani słowa? 

Próbuję nadrobić te braki. Stąd idea moich zajęć Biografie kobiet. Czytamy ich teksty, czytamy ich biografie, dyskutujemy i czasem się spieramy… są emocje. I za każdym razem, kiedy wychodzę z zajęć czuję, że moja praca ma sens. I dobrze wiem, komu to zawdzięczam.

 

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii POLECAM!, ŻYCIE i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s