M jak Margaret

Margaret Mead – 16.12.1901-15.11.1978

Być kobietą, być mężczyzną i mieć gender. Margaret Mead w polskiej rzeczywistości –

tak zatytułowałam artykuł, w którym omawiam niedawno wydaną po polsku książkę Margaret Mead: Mężczyźni i kobiety (przeł. Katarzyna Jagiełło i Agnieszka Kochan, Wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda, Kraków 2013).

MMMRefleksje Margaret Mead – amerykańskiej antropolożki i pedagożki, która zasłynęła przede wszystkim z pierwszej publikacji Dojrzewania na Samoa (1928) – okazują się zaskakująco aktualne w polskiej rzeczywistości. Zwłaszcza teraz, w momencie publicznej demonstracji i autodemaskacji niewiedzy, ignorancji i przesądów na temat gender. Ostatnio prym wiódł abp Michalik, który bezwstydnie projektował grzechy kościoła na innych: rodzinę, dzieci, kobiety, gender…

Książka Mead może nie zmieni wiele, jeżeli chodzi o postawy arcybiskupów, ale na pewno ma szansę zmienić dużo, jeśli chodzi o tych czytelników i czytelniczki, którzy sami doświadczyli, jak krzywdzący jest przymus odrzucenia tych elementów siebie, które są niezgodne z kulturowym stereotypem płci. 

Niech zachętą do przeczytania tej książki będą słowa:

Różnice pomiędzy płciami, jaką znajdziemy w domach rodzinnych dzieci w naszym świecie […], tyczy się różnic w wykonywanym zawodzie, w ubraniu, w przywilejach. Nie wszystkie kobiety muszą mieć dzieci, ale większość mężczyzn nie musi zmywać naczyń. […] Znaczące jest, że w Stanach Zjednoczonych nie udało się znaleźć odpowiedniej roli dla dzieci prezydenta, tak samo jak dla jego żony; i dzieci, i żona są przygodne i pochodne.

M. Mead, Mężczyźni i kobiety…

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii KSIĄŻKI i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s