BYŁ WTOREK, JEST WTOREK

Muszę to napisać. Muszę zapamiętać, że zdarzył się wtorek. Tamten wtorek.

Pobudka o 3:00. A później… Jakieś słońce, przez moment też jakiś deszcz, jakaś kawa, jedna, druga… Najważniejsze jednak, że udało się spotkać z Kasią. I było tak, jak być powinno: dwie kobiety, mnóstwo ważnych tematów, inspiracji i pomysłów, i też olśnień, choćby w sprawie IDY i Wandy… I jeszcze to coś, co sprawia, że słowo „przyjaźń”, nie jest już słowem, ale staje się czymś bardzo realnym, czego można doświadczyć. Wzajemne zrozumienie. 

Życzyłabym sobie, aby taki wtorek zdarzał się częściej niż raz w tygodniu albo, albo… przynajmniej… raz w tygodniu 🙂

MSCTymczasem kalendarz „mówi”, że 5 listopada 1906 r., Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) wygłosiła swój pierwszy wykład na Sorbonie…

Polka w Paryżu… Pierwszy krok na paryskim uniwersytecie postawiła 15 lat wcześniej. W 1903 roku otrzymała – jako pierwsza kobieta w historii – tytuł doktora fizyki oraz… Nagrodę Nobla z fizyki. Jednak to nie Jej, ale wyłącznie Pierre’owi Curie, mężowi naukowczyni, przyznano tytuł profesora.

5 listopada 1906 roku Maria wygłasza swój pierwszy wykład na Sorbonie nie dlatego, że została doceniona przez władze uniwersyteckie. Sprawa jest bardziej złożona. Kilka miesięcy wcześniej w wypadku zginął jej mąż, ówczesny kierownik Laboratorium na Sorbonie. Władze uniwersyteckie nie chcąc stracić katedry utworzonej specjalnie dla Pierre’a Curii postanowiły powierzyć ją… Marii Curii.

Dwa lata później, w 1908 roku, Skłodowska-Curii została profesorem tytularnym Sorbony oraz otrzymała (drugą) Nagrodę Nobla, tym razem z chemii.

Więcej o Skłodowskiej-Curii, której rocznica urodzin przypada 7 listopada, na stronie HISTORIA_KOBIET. Polecam.

Reklamy

Informacje o an_ost

Jestem badaczką biografii kobiet. Jestem feministką. Jestem pedagożką. Fascynują mnie dzienniki kobiece. Żyję z... czytania. Próbuję pisać. Na co dzień... uczę (się).
Ten wpis został opublikowany w kategorii POLECAM! i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „BYŁ WTOREK, JEST WTOREK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s